„Krev, čest a hrůza“: druhý diplomní text odevzdán

11168058_859368760777308_3181339878762030298_nV pátek 26. června jsem na Katedře Obecné antropologie odevzdal svůj druhý diplomní text, který se rovněž zabývá evropským vojenstvím a pevnostní válkou v raném novověku. Práce s názvem Krev, čest a hrůza. Reprezentace pevnostní války v obléhacích denících britských obránců Bergen-op-zoom z roku 1747 se zabývá, jak již titul napovídá, v 18. století patrně nejdramatičtějším a militárně nejnáročnějším obléháním velké bastionové pevnosti. Bergen-op-zoom byl pozdní a nejsofistikovanější projekt Menno van Coehoorna. V roce 1747 jej v rámci flanderského tažení Války o rakouské dědictví oblehla francouzská vojska pod velením generála Ulricha von Löwendahl.

Pevnost padla víceméně náhodou až po 64 dnech mimořádně tvrdého a krvavého boje, neboť se její dispozice ukázala být mimořádně odolná proti tehdy kanonické metodě obléhání pevnosti – pravidelnému Vaubanovu útoku. Po dobytí pevnosti navíc francouzští vojáci dva dny drancovali a vypalovali město, což ve své době vzbudilo značné mezinárodní pobouření v diplomatických i vojenských kruzích a v západoevropském veřejném mínění.

Pevnost bránila také brigáda britských vojenských inženýrů, dva britské horalské skotské pluky a celá řada dobrovolníků, kteří po sobě zanechali unikátní rozsáhlé prameny žánru obléhacího deníku. Tři zachované deníky jsem v letech 2013-2014 získal v britských archivech a zpracoval jsem je metodou historické antropologie války, to jest snažil jsem se interpretativně proniknout do dobové kultury války jako světa představ, v němž žili obránci pevnosti. Zabýval jsem se otázkami vojenské cti a vojenské profesionality nebo rozlišení my versus oni, které se v textech složitě proplétají a vzájemně ovlivňují.

Na rozdíl od svého prvního diplomového projektu z Pracoviště Historické sociologie FHS UK z roku 2013, který byl letos publikován jako odborná monografie, se tedy jedná o práci, která se zabývá konkrétními lidmi, vojenskými inženýry a vojáky, aktéry obléhání pevnosti Bergen-op-zoom.

Práce má rozsah přibližně 330 normostran A4 a je opatřena barevnou plánovou a obrazovou přílohou v rozsahu 46 stran A4. Její obhajoba proběhne v první polovině září 2015. Vedoucí této práce je PhDr. Lucie Storchová, Ph.D. z Katedry obecné antropologie FHS UK.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s