Otevírání pevnosti Josefov 2013

DSC_0145 Dnes byla slavnostně otevřena pevnost Josefov pro své návštěvníky v roce 2013. V 11 hodin byla zahájena sezóna ve vojensko-historickém muzeu M. Frosta, kde se na nádvoří sešlo několik desítek přihlížejících. Hodinu po poledni se pak od prostoru u Bastionu I. vydal na pochod městem útvar, složený z vojenských historických jednotek převážně z královehradeckého kraje, které následně na ploše bývalého pevnostního glacisu před Shromaždištěm XXX předvedly „bitevní ukázku“ střetu rakouských a pruských oddílů z války roku 1866, dokonce za účasti dvou jízdních jednotek – rakouských kyrysníků a pruských gardových husarů.

Zde už  bylo návštěvníků pevnosti mnohem více a počítali se na stovky. Diváci obsypali dochovanou polovinu Ravelinu XVII i prostor kolem bývalého pevnostního mostu. Nad Josefovem vysvitlo jen symbolicky mrazivé slunce a jen zbytky sněhu, místy skryté ve stínu, naznačovaly, jak se letos zima drží zuby nehty a nechce nás zatím opustit.

V porovnání s předchozími lety jsem cítil určitou změnu, kterou je obtížné pojmenovat. Otevírání pevnosti je zřetelně lépe propagované, diváků se zúčastnilo rozhodně více, ale na druhou stranu už nevkračujeme do stejné řeky. Vše bylo jaksi velmi přehledné a rychlé, možná i předvídatelné a navzdory upřímnému nasazení účastníků bylo vidět, že do pevnostního města Josefov se stále více prodírá fenomén zvaný turistický ruch. Na jednu stranu je to rozhodně dobře, protože pevnost potřebuje příjmy a investice, na druhou stranu je dobré se při tom všem neustále tázat, zdali to josefovsky unikátní, rituální a svébytné, poněkud neustupuje do pozadí. Zdali neopakovatelná atmosféra josefinského pevnostního města nezačíná ustupovat před stovkami zaparkovaných automobilů, nebo již opravdu velkým množstvím fotoreportérů, kteří historické jednotky obestupují na každém kroku. Nevím, ale rozhodně je dobré takovéto pocity nenechat zapadnout bez povšimnutí.

DSC_0222Po skončení ukázky v prostoru Dolíku jsem navštívil ještě areál Ravelinu XIV, kde členové stejnojmenného sdružení po celý den pracovali na likvidaci náletových dřevin v prostoru před levou lící ravelinu, u kryté cesty a bývalého Shromaždiště XXIII s reduitem. Již od února se zde také provádí rozsáhlý úklid podzemních chodeb pod areálem ravelinu, ze kterých už bylo ve velmi stísněných podmínkách vyneseno několik nákladních automobilů odpadků.

Jak je vidět z fotografií, tak jsou postupně také likvidovány betonové panely u bývalé armádní haly, kryjící levý bok Detašovaného bastionu VI. Tu čeká letos demolice a celý areál se tak pohledově výrazně promění a dispozičně projasní. Boky detašovaných bastionů totiž nesou dělové střílny a bude konečně i vizuálně mnohem zřetelnější celá dispozice a vůbec Querlondova obranná kompozice, invenčně porušující dobové kánony mezierské školy, spoléhající se na mohutnou flankovací palbu, vedenou z kasemat ze tří směrů (boky reduitu ravelinů, boky detašovaných bastionů a boky bastionů) do klíčových prostor před špicemi detašovaných bastionů, kudy by nepřítel s největší možnou pravděpodobností sestupoval do příkopu a snažil se pronikat dále.

DSC_0226Areál Ravelinu XIV se tak stane v pevnosti Josefov jediným místem, kde budeme moci přehledně spatřit, jakou strukturu měla její obranná pásma a jaká koncepce za tím stála. Areál Ravelinu XIV je místem, kde se neustále odehrávají rekonstrukční a renovační práce. Pokud budete mít cestu kolem, doporučuji se kromě obligátního Dolíku z Bastionu I zastavit také u Ravelinu XIV, je tam co k vidění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s